STAVBA:Tisk modelů - kvalita, správná velikosti, papíry atd.

Návrhy na nové modely, modelářské akce, postupy a rady pro tvorbu modelů a pro sestavování - lepení modelů atd.

Moderátor: Martin Happy

Uživatelský avatar
Tomas
Site Admin
Příspěvky: 1311
Registrován: 08.04.2006 23:09
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

STAVBA:Tisk modelů - kvalita, správná velikosti, papíry atd.

Příspěvek od Tomas »

Další častou otázkou, se kterou se setkávám, je, jak mám ten model vytisknout, aby byl ve správné velikosti, na jaký papír apod.

Začnu několika obecnými drobnostmi, které ale, jak vím z mailů, nejsou vždy samozřejmostí:

1) Papír - zcela nevhodný je obyčejný kancelářský papír 80g. Doporučuji papír silnější 120 nebo 160g. 120g používám pouze na menší modely (osobní auta) nebo malé části modelů, kdy vím, že silnější papír by nebyl nejlepší. Z 90% ale teď tisknu na 160g papír, konkrétně Xerox Colotech+ se kterým mám dobré zkušenosti. Není ani příliš drahý, celý balík (250 Ks) stál necelé tři stovky.

2) Věčný problém - správná velikost - pokud je model nakreslen ve správné velikosti nebo vím, jak má být po vytištění velký (je tam uvedena velikost po vytištění nebo si vyhledám původní rozměry na internetu a převedu na cm), používám jednoduchou, ale většinou funkční metodu - dám si model vložit jako obrázek do Wordu, nastavím 100% velikost (příp. pokud není model přímo v 1:100 tak ještě upravím na správnou velikost), a tisknu. Někdy je potřeba ještě před tiskem zvětšit ve Wordu okraje dokumentu.

3) Pro ušetření barvy v tiskárně je možné ve Wordu zakrýt pomocí automatických tvarů ty části modelu, které nepotřebujete tisknout (např. doprovodné fotky, loga atd.). Stačí vložit automatický tvar (nejlépe obdélník), překrýt dané místo, odebrat mu ve vlastnostech ohraničení a je to.

4) Měřítko u 1:100 modelů Liaz, Tatra - odpovídá většinou cca šířce auta 2,5 cm, takže i podle toho se dá orientovat. Další možností je vzít si originální Minibox a podle jeho velikosti nastavit tisk (samozřejmě jedná-li se o stejnou značku/typ auta).
Naposledy upravil(a) Tomas dne 10.05.2009 17:34, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Miko
Příspěvky: 69
Registrován: 10.04.2006 19:12
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Tisk modelů - kvalita, správná velikosti, papíry atd.

Příspěvek od Miko »

A nebo si otevřít paper case v malování (nebo miko, to už je jedno) který je v 1:100 a vložit do něj model, který chceme zmenšit/zvětšit.
Autor Mikoboxů ze stránky http://mikobox.uverysburinkou.cz
Uživatelský avatar
Tomas
Site Admin
Příspěvky: 1311
Registrován: 08.04.2006 23:09
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Tiskárna

Příspěvek od Tomas »

Slyšel jsem, že při tisku barevným laserem se může stát, že se toner při ohybu na hraně "láme" a hrana pak nevypadá pěkně? Má tedy smysl tisknout např. v copycentrech nebo raději na inkoustu doma?
Na druhou stranu, laser většinou dává lepší kvalitu než inkoust, zvláště když máte tiskárnu, která už má něco za sebou a občas si dělá co chce. Pak je půl modelu v jiném odstínu než zbytek....
Se kterou tiskárnou máte dobré / špatné zkušenosti? - já např. mám starší Canon S200, který pokud nestávkuje, tak tiskne v barvě pěkně. Ale občas je to na vyhození z okna :evil:
BUMBÁC
Příspěvky: 19
Registrován: 09.04.2006 19:33
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od BUMBÁC »

Já velikost nastavuju (teda když je třeba nastavit) v Microcoft Photo editoru :lol: 8) kliknu na: Soubor,pak na vlastnosti ,a zkoušim to tak dlouho dokud tam neni ta velikost kterou chci :lol: :) ale používam k tomu pravítko :lol: :lol: :!:
Uživatelský avatar
petr.truck
Příspěvky: 232
Registrován: 12.04.2006 09:19
Bydliště: Praha

Re: Tiskárna

Příspěvek od petr.truck »

Tomas píše:Slyšel jsem, že při tisku barevným laserem se může stát, že se toner při ohybu na hraně "láme" a hrana pak nevypadá pěkně? Má tedy smysl tisknout např. v copycentrech nebo raději na inkoustu doma?
Na druhou stranu, laser většinou dává lepší kvalitu než inkoust, zvláště když máte tiskárnu, která už má něco za sebou a občas si dělá co chce. Pak je půl modelu v jiném odstínu než zbytek....
Se kterou tiskárnou máte dobré / špatné zkušenosti? - já např. mám starší Canon S200, který pokud nestávkuje, tak tiskne v barvě pěkně. Ale občas je to na vyhození z okna :evil:
Já osobně tisknu na inkoustu od HáPéčka suprový tisk a žádné potíže s barevností nemám ani po třech letech jen je třeba občas provést udržbu , vyčištění hlav a seřízení soutisku což zabere necelých pět minut nemohu si stěžovat jen ty náplně jsout trošku dražší ale zase dlouho vydrží . A při práci se nesmí nad modelem prskat , mluvit ani kýchat protože každá kapka je hned vydět ale když se to přetře stačí slabounce bezbarvým lakem je to bez problému
Uživatelský avatar
Colonel32
Příspěvky: 321
Registrován: 09.04.2006 23:42

Příspěvek od Colonel32 »

A to pretreni lakem realizujes na slepenem modelu, nebo jeste na prave vytistenem archu papiru?
Uživatelský avatar
Tomas
Site Admin
Příspěvky: 1311
Registrován: 08.04.2006 23:09
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomas »

Tak jsem asi dotiskl - ačkoli jsem tiskárnu celou vyčistil, vyzkoušel nové náplně tak ani rána. Tímto vyhlašuji humanitární sbírku na novou tiskárnu :(

S tím lakem by mě to Petře taky zajímalo, případně konkrétní značku, jaký používáš a jestli je stálý i po delší době. Kdysi jsem zkoušel lakovat a když dneska ty modely vyndám z krabice, tak jsou do žluta :roll:
Uživatelský avatar
petr.truck
Příspěvky: 232
Registrován: 12.04.2006 09:19
Bydliště: Praha

Příspěvek od petr.truck »

lak používám acrylát modelářské barvy od Modelmaster - Italeri ale dají se použít i akrylátové od Agami je to s podivem ale Modelmáster nežloutne ani po letech , modely lakuji až po slepení , proto se při lepení musí dávat opravdu velký pozor a hlavně nemluvit !!! i mikroskopická kapička dokáže zkázotvorné věci :(
Prcní nátěr doporučuji co nejtenčí nejideálnější je použití stříkací pistole ale není problém ani štětec
Uživatelský avatar
Ronoath
Příspěvky: 23
Registrován: 11.04.2006 16:21
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ronoath »

Mám tiskárnu Canon i250, nyní tiskne velmi podivně. Po odrhnutí tiskové hlavy lihem se kvalita trochu zlepšila, ale modrá a žlutá jde velmi špatně. Nemáte nějakou radu? (hloubkové ani jiné čištění ovládacím softwarem nepomáhá)
Můžu vytáhnout tonery, ačkoli jsou plné?
Jinak tisknul jsem černobílé verze mých autobusů na laserové tiskárně, ale musí být opravdu černobílé (jinak u šedé jsem měl "mapy", jako když si pošlete na mobil s černobílým displejem nějaký obrázek a místo šedé je shluk teček)
Na ohybu se toner opravdu láme, je to nepříjemné, ale černým liháčem to lze opravit k nepoznání.
Laser je ale opravdu super, každému doporučuji. Světla (blinkry, obrysovky) domalovávám lacinými fixy a vzhledem k malému měřítku to skoro není poznat. Největším problémem tak zůstává pouze černobílý "nátěr" stroje, což u LC936 není žádná tragedie, ale u závodního Subaru si to nedokážu představit, bez typické tmavě modré...
Uživatelský avatar
NolthA
Příspěvky: 99
Registrován: 16.04.2006 16:16
Bydliště: Praha

Prosba autorům

Příspěvek od NolthA »

No k tomu tisku.
Já mám problém a asi nebudu sám, ale některé modely nejsem schopen odhadnout v jaké velikosti vytisknout.)
Bylo by fajn kdyby autoři modelů uvedly aspon jeden rozměr pro měřítko 1:100 třeba délku nebo šířku podvozku.
Někde to je a je to super.
Diky NolthA
Uživatelský avatar
Tomas
Site Admin
Příspěvky: 1311
Registrován: 08.04.2006 23:09
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosba autorům

Příspěvek od Tomas »

NolthA píše:No k tomu tisku.
Já mám problém a asi nebudu sám, ale některé modely nejsem schopen odhadnout v jaké velikosti vytisknout.)
Bylo by fajn kdyby autoři modelů uvedly aspon jeden rozměr pro měřítko 1:100 třeba délku nebo šířku podvozku.
Někde to je a je to super.
Diky NolthA
S tímto naprosto souhlasím, snažím se to k modelům dávat sám, ale bylo by fajn, kdyby všichni autoři měřítko udělali a to u každého modelu. - buď na rozměry podvozku, jak píšeš, nebo alespoň uvedením rozměrů skutečného vozu. Hodně to pomůže a zrychlí práci (a taky ušetři barvu v tiskárně, když už jsme u toho :wink: )

Jeden tip - obecně lze vyjít z toho, že kabiny náklaďáků mají mít v měřítku 1:100 šířku cca 2,5 cm (Liazy, Tatry), klasické autobusy Karosa zase délku 11 cm. Dále se lze orientovat podle rozměrů originálních Miniboxů a srovnatelný model vytisknout podle toho.

Za sebe můžu slíbit, že se budu snažit alespoň u Paper Case měřítko udávat.
Uživatelský avatar
NolthA
Příspěvky: 99
Registrován: 16.04.2006 16:16
Bydliště: Praha

dotaz

Příspěvek od NolthA »

Tomas:
a netušíš jak dlouhé jsou autobusy ŠM 11 a odvozené. Sice je mám ale nevím jak velké je vytisknout, a nějak se mi zatím nikde nepodařilo najít jejich rozměry. Diky
Uživatelský avatar
Martin Happy
Příspěvky: 1179
Registrován: 09.04.2006 18:28
Bydliště: Plzeň, Praha

Příspěvek od Martin Happy »

Zkus to podle šířky.Měla by být 24mm
Spoluautor TripleM, autor LBS-MTX, Spoluautor Rally Legends
Většinu peněz nacpu do skutečného auta a sbírky WRC
Obrázek
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 123
Registrován: 10.04.2006 19:18
Bydliště: Brno

Příspěvek od Pitris »

Tak jsem si koupil na miniboxy novou tiskárnu EPSON Stylus D88. Dneska jsem ji zkoušel a má jednu úžasnou vlastnost - inkoust se nerozmazává. Sice to psali na webu, ale moc jsem tomu nevěřil. Vypadá to ale, že to tak fakt je. I když jsem se snažil, prstem jsem inkoust nerozmazal. Dokonce jsem dal papír pod vodovod, ale tisku to nějak zvlášť nevadilo.
Uživatelský avatar
petr.truck
Příspěvky: 232
Registrován: 12.04.2006 09:19
Bydliště: Praha

Příspěvek od petr.truck »

Martin Happy píše:Zkus to podle šířky.Měla by být 24mm
No vzhledem k tomu že autobusy stejně jako nákladní vozidla mají šířku dvaapůl metru bych se spíše přikláněl k rozměru 2,5cm :wink: on ten milimetr na šířku udělá najednou při délce autobusu něco málo přes jedenáct metrů skoro 5milimetrů a to je velký rozdíl :wink:
Odpovědět

Zpět na „Obecná diskuze o modelech + tvorba + stavba modelů“