STAVBA:Tisk modelů - kvalita, správná velikosti, papíry atd.

Návrhy na nové modely, modelářské akce, postupy a rady pro tvorbu modelů a pro sestavování - lepení modelů atd.

Moderátor: Martin Happy

Uživatelský avatar
Budulman
Příspěvky: 308
Registrován: 25.06.2006 10:16
Bydliště: Kostelec na Hané

Příspěvek od Budulman »

Dá se nějak zmenšit PDF které je v 1:87na 1:100 :?:
Všechny moje fotky podléhají autorskému právu a nelze je bez povolení dále šířit
Uživatelský avatar
Tomas
Site Admin
Příspěvky: 1311
Registrován: 08.04.2006 23:09
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomas »

Budulman píše:Dá se nějak zmenšit PDF které je v 1:87na 1:100 :?:
Napadá mě buďto nastavit při tisku nějaké zmenšení celého dokumentu nebo z pdf vytáhnout obrázky/model (pokud není pdf uzamčeno) a pak zmenšit v nějakém programu už jen ten obrázek.
Uživatelský avatar
Automaticke_pero
Příspěvky: 490
Registrován: 10.04.2007 21:55
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Automaticke_pero »

Budulman píše:Dá se nějak zmenšit PDF které je v 1:87 na 1:100?
Jde to:
  • - změnou velikosti papíru a volbou přizpůsobení se tisku tiskový ploše - bacha na okraje: v Readeru 7.0 se pod náhledem stránky v nastavení tisku zobrazuje procentuální velikost: při nepřizpůsobení tisku stránce je to 100 %, při přizpůsobení (u mě - liší se to tiskárnu od tiskárny) 95 %, takže je potřeba docílit 87 % - jenže papír musí být nikoli 87 % A4, ale o okraje větší, tj. 1/0,95 * 0,87 * rozměry A4 - a to funguje všude;
  • - v nastavení tiskárny, která umí příslušnej tisk procentuálně zmenšit i beze změny rozměrů papíru (to neumí všechny, můj lexmark třeba ne).
DIE VERGELTUNGSAFFE!
Nur selten kommt was besseres nach. (Franz Josef Karl von Österreich)
Uživatelský avatar
Budulman
Příspěvky: 308
Registrován: 25.06.2006 10:16
Bydliště: Kostelec na Hané

Příspěvek od Budulman »

Tak jsem to zmenšil v nastavení tiskárny a zmizely mi některé čáry :( příště si pohraju s velikostí papíru
Všechny moje fotky podléhají autorskému právu a nelze je bez povolení dále šířit
Uživatelský avatar
Automaticke_pero
Příspěvky: 490
Registrován: 10.04.2007 21:55
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Automaticke_pero »

Budulman píše:Tak jsem to zmenšil v nastavení tiskárny a zmizely mi některé čáry :( příště si pohraju s velikostí papíru
To asi moc nepomůže... Nejedná se náhodou o nějakej můj škatuloid na lidi?
DIE VERGELTUNGSAFFE!
Nur selten kommt was besseres nach. (Franz Josef Karl von Österreich)
Uživatelský avatar
Budulman
Příspěvky: 308
Registrován: 25.06.2006 10:16
Bydliště: Kostelec na Hané

Příspěvek od Budulman »

Automaticke_pero píše:
Budulman píše:Tak jsem to zmenšil v nastavení tiskárny a zmizely mi některé čáry :( příště si pohraju s velikostí papíru
To asi moc nepomůže... Nejedná se náhodou o nějakej můj škatuloid na lidi?
Ne je to ISO kontajner z http://www.igshansa.de
Všechny moje fotky podléhají autorskému právu a nelze je bez povolení dále šířit
Uživatelský avatar
Automaticke_pero
Příspěvky: 490
Registrován: 10.04.2007 21:55
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Automaticke_pero »

  • - změnou velikosti papíru a volbou přizpůsobení se tisku tiskový ploše - bacha na okraje: v Readeru 7.0 se pod náhledem stránky v nastavení tisku zobrazuje procentuální velikost: při nepřizpůsobení tisku stránce je to 100 %, při přizpůsobení (u mě - liší se to tiskárnu od tiskárny) 95 %, takže je potřeba docílit 87 % - jenže papír musí být nikoli 87 % A4, ale o okraje větší, tj. 1/0,95 * 0,87 * rozměry A4 - a to funguje všude;
jelikož jsem blbej a nevyzkoušel jsem si to, opravuju vzorec pro výpočet - je nutný znát minimální okraje, který Reader přidá (záleží to na tiskárně - ne všude to výrobce píše): je to (u mě) stabilně 5 mm nahoře a po stranách, dole tuším 20. Takže pro všechny formáty je to:

požadovaná šířka (papíru) = poměr měřítek × výchozí šířka + tiskový okraje vlevo a vpravo

Není to nutný počítat druhej rozměr - ve volbě Zpracovní stránky stačí zadat u Měřítka stránky volbu Zmenšit podle okrajů tisku (třetí v pořadí), k deformaci rozměrů pak nedojde.

To, že občas zmizí některý jemnější čáry, bohužel ovlivnit nejde, to je vlastnost tý který tiskárny.
DIE VERGELTUNGSAFFE!
Nur selten kommt was besseres nach. (Franz Josef Karl von Österreich)
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 123
Registrován: 10.04.2006 19:18
Bydliště: Brno

Příspěvek od Pitris »

Budulman píše:
Automaticke_pero píše:
Budulman píše:Tak jsem to zmenšil v nastavení tiskárny a zmizely mi některé čáry :( příště si pohraju s velikostí papíru
To asi moc nepomůže... Nejedná se náhodou o nějakej můj škatuloid na lidi?
Ne je to ISO kontajner z http://www.igshansa.de
A je to vážně problém? Nevím jestli na těch stránkách fungují všechny odkazy, ale jestli jde jen o ty kontejnery, tak je autor má ma webu jak 1:100 tak 1:87.
Uživatelský avatar
Budulman
Příspěvky: 308
Registrován: 25.06.2006 10:16
Bydliště: Kostelec na Hané

Příspěvek od Budulman »

on je tam jeden u kterého je napsané že nebude v jiném měřítku (kancelářský kontajner)
Všechny moje fotky podléhají autorskému právu a nelze je bez povolení dále šířit
JoseFxx
Příspěvky: 38
Registrován: 28.08.2007 15:34

Příspěvek od JoseFxx »

Zrada nechal jsem si vytisknou par modelu ve formatu PDF u profesionalu a ty model zmensily takze pozor pri zadavani zakazky radsi prijit s meridlem a kontrolovat.
faltič
Příspěvky: 170
Registrován: 01.04.2008 18:08
Bydliště: Praha 4

Příspěvek od faltič »

Tak jestli mohu, nakousl bych tady zase tohle téma. Jde mi teď konkrétně o LBS. Šoupnu do Wordu, zvětším, vytisknu, přeměřím, zvětším, vytisknu. Potud poměrně OK, našel jsem zhruba tu velikost, jenž by měla být nastavena (jak už tu bylo zmíněno (Colonel?), vychází to na cca 24-25%). Ale má to malý (no, malý...) háček - rozjíždí se mi velikost délka x šířka. Pokud mám délku správně, šířka je o 1 mm kratší - měřeno přímo podle kalibrační rysky v modelu. Takže si kladu otázku, kde je problém - v tisku nebo v kalibraci? Pokud bych zrušil volbu "zachovat poměr stran" a dosáhl přesně 5ti centimetrů na obou ryskách (pokud to vůbec jde) - rozjede se mi model a bude "šišatý"? Má někdo zkušenost?

Tak jsem si částečně odpověděl sám - napadlo mne totiž přeměřit kolečka ve vytištěném modelu - a ačkoliv délka x šířka nejsou stejné (na kalibračním měřítku), kolečko je stejně vysoké jako široké - prostě je kulaté. Takže by klamala kalibrační ryska? Ale proč?
Uživatelský avatar
Tomas
Site Admin
Příspěvky: 1311
Registrován: 08.04.2006 23:09
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomas »

Přesunuto, sloučeno:

Já tisknu jednodušší modely na 160g/m2 a složitější (LBS MI-RO...) na 120g/m2 tisknout na kancl. papír a podlepovat se podle mě nevyplatí.

Podlepování - ono se taky nesmí podlepovat herkulesem ale lepidlem v tyčince (Kores ...)

Já tisknu nákladní auta a autobusy na 120g, osobáky na 100g a dlouhý návěsy na 160g. Některý pidisoučástky si vytisknu i na 80g.
Uživatelský avatar
Tomas
Site Admin
Příspěvky: 1311
Registrován: 08.04.2006 23:09
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomas »

Přesunuto, sloučeno:

JoseFxx: Na netu jsem našel prográmek který převádí jpg a bmp na formát PDF což se hodí při tisku pokud nědko chce může si ho tady stáhnout
http://www.stahuj.centrum.cz/grafika_a_ ... onverter-/
pipal
Příspěvky: 10
Registrován: 16.11.2008 12:26

Příspěvek od pipal »

Chtěl bych se zeptat jestli je tady někdo kdo kupuje papíry (120 g,140 g...) a jestli by mi neporadil nějaký obchod. Už jsem jich obešel celkem dost a všude pouze 80 g nebo když bych si ho objednal po internetu tak poštovné vyjde dráž než papír. Díky
(doufám že to neni tolik mimo téma...)
Uživatelský avatar
František
Příspěvky: 1103
Registrován: 10.04.2006 18:54
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od František »

Kupoval jsem normálně v papírnicví a bez problému.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Obecná diskuze o modelech + tvorba + stavba modelů“