Erunámo a pidimodely

Forum pro menší měřítka (1:250 - 1:300)
Odpovědět
Erunámo
Příspěvky: 7
Registrován: 09.03.2013 12:02

Erunámo a pidimodely

Příspěvek od Erunámo »

Zdravím,
mé jméno je Daniel. Papírové modely beru jako oddechovou záležitost od ostatních projektů a různých útrap života. Asi jako většině lidí tady mi po tom co jsem si koupil svoje první Ábíčko, učarovaly ty malinkaté krabičky ve tvaru různých aut a domů atd. Vzpomínám si jak jsem v devíti letech loudil na kamarádovi popelářský vůz. Bohužel bezvýsledně. No a teď mi je jednadvacet a pořád mě to drží. Do tohohle vlákna budu postupně vkládat svoje sestavené pidimodely od všech možných autorů. Jak jsem psal stavím je jako oddechovky, když čekám až mi zaschne barva na plasovém modelu nebo když je nálada.

Jako první bych Vám chtěl představit model fiktivního pancéřového křižníku Olybitznoszck od autora jménem Olli. Model je volně stažitelný na jeho stránkách. Lodička nemá určené měřítko, ale stylem odpovídá krabičkovým modelům. K modelu bohužel není návod a tak jsem si musel na interneru poshánět fotky již hotových modelů a stavět podle nich. Ne, že bych si nedokázal domyslet kam co patří, ale chtěl jsem mít jistotu. Celá loď, kromě detailů, je stavěna metodou vrsvení papíru pro dosažení potřebné tloušťky a následným oblepením stěnami. Stavbou jsem ztrávil příjemný týden.
Několik postřehů ze stavby
: Na modelu jsem nenašel nějaké chyby nebo nepřesnosti.
: Model je lepší tisknout na tenčí papír, protože obsahuje hodně dílů, které se stáčejí do trubiček.
: Protože je loď v provedení waterline je určitě hezčí umístit jí na podstavec. Já ho vyrobil z papíru, alobalu od čokolády, temper, Herkulesu a vaty.

V průběhu stavby v loděnicích byla loď několikrát napadena a poškozena nepřátelským bombardováním. Škody utrpěly zejména stěžně, komíny a jeřáby (ty moje nemotorný ruce). Majitel loděnic byl těmito neustálými opravami tak zdeptán, že se několikrát rozhodoval zda loď nesešrotovat, ale naštěstí ho jeho drahá polovička vždy přesvědčila, aby pokračoval (tímto děkuji mojí milé za neustálou podporu). Nakone byla loď dne 5.3.2013 slavnostně spuštěna na vodu a z jejich komínů se poprvé začal valit kouř. Tento historický okamžik samozřejmě chtěli zdokumntovat davy nenechavých fotografů, kteří se nahrnuly na palubu. Nikdo si nevšiml, že je mezi nimi nepřátelský sabotér, který měl s lodí zcela jiné plány. Zhruba po hodině klidné plavby ohlásil kapitán první zkušební výstřel a pozval zástupce veřejnosti a tisku na můstek, odkud měli nejlepší výhled na přední dělovou věž. V 11:30 došlo ke katastrofě. Sabotér poškodil závěry a vnitřek obou hlavní a to způsobilo mohutnou explozi munice. O život přišlo 40 členů posádky a několik přihlížejích. Výbuch způsobil na lodi vážné škody. Zcela zničena byla přední dělová věž, Těžce poškozena byla také paluba kolem věže, stejně tak nástavby v okolí. Přední stožár se zkácel na palubu (už nikdy neponesu v jedné ruce jak foťák tak model). I přes silné poškození se podařilo kapitánovi doplout zpět do loděnic, kde byla loď opravena a doplnila posádku. Nyní už bez nehod brázdí širé oceány a drtí všechny svoje nepřátele.

Po tolika nehodách jsem opravdu rád, že se mi podařilo model dokončit a nenechat toho.


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Jako další model zatím nevím co si vyberu, ale pomalu se chystám a sháním podklady na svůj první model, který budu navrhovat sám. No nechte se překvapit. Bude to ještě chvíli trvat než se do něj pustím, ale vzhledem k tomu, že je to moje srdcová záležitost ze středoškolských let, tak se nebojím, že to nedokončím. Malá nápověda: Česká loď postavená v celkem hojném počtu, ale dnes už jen jedna slouží svému účelu a podle mě patří k nejhezčím lodím, které jsem měl možnost vidět v akci (ten bublavý zvuk motoru je nezapomenutelný).

Eru
Anglický návod je zničen. Musím zkusit francouzký.
Le Gril! Co to saka je?!
Uživatelský avatar
kamil
Příspěvky: 810
Registrován: 14.11.2008 16:17
Bydliště: Poděbrady

Příspěvek od kamil »

Vítej na stránkách. Zajímavý model a ještě zajímavější report. Těším se na další tvorbu.
:)
Uživatelský avatar
František
Příspěvky: 1103
Registrován: 10.04.2006 18:54
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od František »

Krásná práce, :)

Že by pokračováním byly Beskydy?
Obrázek
Erunámo
Příspěvky: 7
Registrován: 09.03.2013 12:02

Příspěvek od Erunámo »

Kurňa, nečekal jsem, že to bude tak rychle odhaleno. Jsou to Beskydy. Když jsem tu loď poprvé uviděl v Děčíně kde jsem študoval na fíru, řekl jsem si, že jí jednou musím postavit. Jediné co mi na ní vadilo byl budíček v pět nebo šest ráno, když plula kolem intru.
Zatím jsem sehnal všechny potřebné podklady a přepočítal základní míry lodě do měřítka 1:300. Ale nějak se mi to nezdá.
Při délce tělesa lodě 54,68m vychází modelový trup 18,23cm, ale to mi přijde šíleně moc. Zkusil jsem vystřihnout trup v těhle rozměrech a pro porovnání přiložit klasickýho miniboxovýho Favorita ve stejným měřítku a je proti lodi hroznej prcek. Nějak se mi to nezdá, i když Beskydy jsou opravdu velká loď.
Anglický návod je zničen. Musím zkusit francouzký.
Le Gril! Co to saka je?!
Uživatelský avatar
František
Příspěvky: 1103
Registrován: 10.04.2006 18:54
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od František »

Celkem jich bylo 12 a nakonec zůstal jediný remorkér.
Blaník Beskydy
Jeseníky Kamýk
Lipno Morava
Orlík Slapy
Šumava Tábor
Tatry Vltava

1:1
délka 54,68 m
šířka 8,00 m

1:300
délka 18,22 cm
šířka 2,66cm


Obrázek
Obrázek
Erunámo
Příspěvky: 7
Registrován: 09.03.2013 12:02

Příspěvek od Erunámo »

Tak ti to vychazi stejne. Akorat ja jsem nasel v technicky dokumentaci tyhle dvoji udaje:

maximální délka: Lmax : 57,76 m
maximální šířka: Bmax : 9,40 m
nejvyšší pevný bod: Hfix : 4,80 m
maximální ponor: Tmax : 1,20 m
maximální ponor prázdné lodi: 0,95 m
váha prázdné lodi: 256 tun

délka tělesa: L : 54,68 m
šířka tělesa: B : 8,00 m
boční výše uprostřed: H : 2,38 m

Rozmery maximalni delky a sirky jsou o dost vetsi nez sirka a delka telesa. Zajimalo by me proc. Lod se prece neda jen tak nastavit do sirky a do delky. Predpokladam, ze rozmery telesa jsou rozmery trupu lode, ale pokud si dobre pamatuju, tak na bocich trupu jsou uz jen dreveny tramy proti otluceni a nic dalsiho. Navic maximalni delka je o tri metry vetsi. Mozna je to delka i se zapocitanym kormidlem. To maji Beskydy dost dlouhe. No kazdopadne budu se ridit rozmery telesa a i kdyz to bude v 1:300 tak to nebude zrovna pidimodel.
Anglický návod je zničen. Musím zkusit francouzký.
Le Gril! Co to saka je?!
Uživatelský avatar
kamil
Příspěvky: 810
Registrován: 14.11.2008 16:17
Bydliště: Poděbrady

Příspěvek od kamil »

I když mě lodičky moc neberou,tak na tuhle parádu se těším. Jen doufám,že bude ke stažení
Erunámo
Příspěvky: 7
Registrován: 09.03.2013 12:02

Příspěvek od Erunámo »

No nevim jestli to bude stat za to. Je to muj prvni projektovaný model tak to bude nejaky cas trvat nez to uvedu do nejakeho prezentacniho stavu. Navic mam zatim jen obycejne malovani, protoze za boha nemuzu najit instalacni cedecka od Corelu Draw 9. Samozrejme, ze doufam, ze bude ke stazeni a udělám všechno pro to, aby to tak bylo. Snad to vyjde. Zatim je model ve fazi velmi hrube stavby a ladeni tvaru trupu. Zatím mám nakreslenou palubu a rozvrhnuté umístění nástaveb a detailů na palubě.
Anglický návod je zničen. Musím zkusit francouzký.
Le Gril! Co to saka je?!
Erunámo
Příspěvky: 7
Registrován: 09.03.2013 12:02

Příspěvek od Erunámo »

Tak jsem dnes dokoncil palubu a spachal obsivku trupu. Model bude v provedeni waterline. Puvodne jsem si pohraval s myslenkou na kompletni trup, ale pak jsem si rekl, ze v puvodnich miniboxech byly taky vsechny lode hladinoveho provedeni, tak se toho budu drzet. Akorat porad nevim kde mam ten Corel. Delat modely v malovani je hrozny :evil: . Kdyz je to na monitoru, tak to jeste jde, ale jakmile to vyleze z tiskarny je to bes. Vsechno je kostickovany az hruza. Navic jakmile upravim velikost vsechno se rozostri a barvy se ,,rozlijou" do nekolika odstinu. No proste nechapu jak jsem v tom programu mohl driv neco delat. Jakmile najdu Corela, musim vsechno predelat do nejake lepsi kvality. A hlavne musim si vzpomenout jak se Corel vubec ovlada. Uz je to davno co jsem s nim pracoval. Navic nevlastnim zadny 3D program, takze si vsechno pekne postaru rysuju na papir, nez to dam do pocitace. neveril jsem kolik prace s tim budu mit, ale rozhodne to nehodlam vzdat.
Anglický návod je zničen. Musím zkusit francouzký.
Le Gril! Co to saka je?!
Zemi
Příspěvky: 22
Registrován: 17.01.2011 19:25
Bydliště: Brno

Příspěvek od Zemi »

Nemusíš ani hledat Corel... Na webu jsou sehnání jiné kvalitní vektorové editory, já jsem třeba u svých vláčků používal Inkscape, který je poměrně intuitivní co se ovládání týče, a navíc je zdarma... Nemá asi všechny ty fíčurky a serepetičky komerčních programů. ale pracovat se s ním dá. Navíc je dostupný i v česk verzi...
http://inkscape.org/?lang=cs

A no a co se 3D editoru týče, nemůžu než doporučit Blender 3D, opět jednoduchý, opět zdarma:
http://www.blender.org/
Ten se může doplnit Czestmirovým B-Paperizer skriptem, nebo něčím obdobným, a je to doma...
Erunámo
Příspěvky: 7
Registrován: 09.03.2013 12:02

Příspěvek od Erunámo »

Diky moc za tipy jdu hned vyzkouset jak se s tim pracuje. Corela jsem bohuzel nenasel, tak mi tvoje rady vytrhly trn z paty, protoze vsechno je lepsi nez malovani (i kdyz na nem jsem se jako malej kluk ucil presne ovladat mys, tak abych klikal tam kam chci, takze mu patri muj dik). Ale na model yto neni. Porad me tam bijou do oci ty kostickovany krivky. Predpokladam, ze do konce tohohle tydne bych mohl jeste neco spachat a pristy tyden se mohl pomalu pustit do zkusebni stavby hotovych dilu. Snad mi do toho neco nevleze.
Anglický návod je zničen. Musím zkusit francouzký.
Le Gril! Co to saka je?!
Erunámo
Příspěvky: 7
Registrován: 09.03.2013 12:02

Příspěvek od Erunámo »

Tak jsem jeste vcera stahnul Inskape a pomalu se jim zacinam prohrabavat. To co uz jsem nakreslil v Malovani pouziju jako sablonu pro tvorbu v Inskapu. Je to hlavne kvuli tomu, ze mi je lito jen tak vymazat uz hotove dily a delat je znova od nuly. Jinak Inskape je skvely nastroj, akorat si musim zvyknout na kombinovani mysi a klavesnice.
Vikend se blizi a tak budu mit klid na to se s Inskapem naucit a pak zacnu predelavat stavajici dily.
Anglický návod je zničen. Musím zkusit francouzký.
Le Gril! Co to saka je?!
Odpovědět

Zpět na „Měřítko 1:250 - 1:300 /více autorů/“