Švihov Ultimate Edition / ABC, Richard Vyškovský / 1:150

Zcela OFF TOPIC - pokec o všem co nás baví a zajímá
Odpovědět
Uživatelský avatar
Colonel32
Příspěvky: 321
Registrován: 09.04.2006 23:42

Švihov Ultimate Edition / ABC, Richard Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Colonel32 »

Kapitola 1. - Historie

Historie hradu Švihova se začala psát před dobrými dvaceti roky, když model začal poprvé vycházet v časopise ABC. Neodebíral jsem tehdy ten časopis ještě ani rok, a fatální nedostatek pečlivosti, trpělivosti i zkušeností byl převálcován obrovským nadšením, se kterým jsem začínal stavět stále nové a nové vystřihovánky. V té době se mi však dařilo dokončit jen Weinerovy Miniboxy, na hranici schopností byla některá auta on Michala Antonického, Cafourky ve stejném měřítku už jsem opět nezvádal, protože jsem tak nějak slepil celou karoserii, ale kola už jsem nezvládl, protože byla příliš komplikovaná.

Zpětně je mi tedy celkem jasné, že pokus o stavbu Švihova byl předem odsouzen k nezdaru. Nakonec se podařilo nějaký zázrakem dát dokupy jednu polovinu paláce, dvě bašty a vstupní bránu, ačkoli stavba byla mnohdy křivější než šikmá věž v Pise. Druhá půlka paláce zůstala ve stavu částečně vystříhaných dílů a při nějaké příležitosti se vyhodila, matně si pamatuju že do zbytku se snad nestříhlo vůbec a též i to, že část s kaplí ani nikdy nebyla, protože dané ABC nám někdo ukradl ze schránky, nebo vůbec nepřišlo. Nevím.

Faktem je, že na přelomu tisíciletí už existovalo jen několik budov schovaných (spíš než vystavených) vzadu na poličcce, kde na něj sedaly vrstvy prachu, a které mi připomínaly, že jsem nikdy nebyl schopen žádný rozsáhlý projekt dotáhnout do konce.

Obrázek
Naposledy upravil(a) Colonel32 dne 25.03.2013 18:19, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Colonel32
Příspěvky: 321
Registrován: 09.04.2006 23:42

Příspěvek od Colonel32 »

Kapitola 2. - Zkáza hradu Švihov

Samozřejmě, jak čas postupoval, získával jsem stále více modelářských zkušeností. Ani nevím, zda to bylo spíše věkem nebo počtem postavených modelů, tak jako tak, kromě toho, že jsem začal stavět stále lepší modely, začal jsem si i stále více uvědomovat nedokonalost těch nejstarších a nejméně povedených. Vadilo mi nejen to, že zabíraly místo lepším modelům, ale překvapivě i to, že mi připomínaly, jak mizerně jsem v minulosti stavěl.

Nakonec padlo zásadní rozhodnutí - některé modely, počínaje těmi nejhoršími a nejméně skladnými, prostě zlikvidovat. Položit do vany, dno napustit vodou, škrtnout zápalkou... považoval jsem to za o trochu důstojnější konec než je prostě hodit do kontejneru. A zábavnější pravděpodobně taky. Už si nepamatuju přesně co všechno padlo za oběť, rozhodně tam bylo minimálně jedno auto z Albatros sešitu Stará Auta z Kopřivnice. Co dál, to netuším, dokumentace se nedochovala. Jako poslední šel Švihov, to si pamatuji moc dobře. To že byl pálen nadvakrát, to už jsem zase zapomněl a zjistil jsem to až ze záznamu*. Koncem roku 2002 byla spálena první bašta, na začátku roku 2003 lehl plamenem zbytek modelu.

Obrázek ObrázekObrázek Obrázek

* řízená demolice první bašky byla dokumentována jako video, proto zde nejsou fotky.
Uživatelský avatar
Colonel32
Příspěvky: 321
Registrován: 09.04.2006 23:42

Příspěvek od Colonel32 »

Kapitola 3. - Další modely

Zatímco v dětství jsem lepil modely jako na běžícím páse (a Miniboxama přetékaly poličky), později jsem začal lepit čím dál tím, a spíše nárazově. Papírové modelářství má totiž oproti ostatním druhům výhodu v tom, že je takové "čisté", nenáročné na podmínky i režijní náklady. Zatímco u plastového modelářství je všechno to štelování stříkací pistole, čištění, větrání a polepování maskovacími páskami, u papírových modelů člověk prostě vezme do ruky papír, nůžky a jede. Klidně si to může vzít do obývacího pokoje před televizi, aniž by ostatní členy rodiny otravoval smradem nebo hlukem, může rychle začít a většinou i rychle přestat.
A tak když jsem jednou za čas dostal chuť něco slepit, tak jsem to slepil, a pak za odložil modelářské potřeby do krabice a slepený model do vitríny.

To že už jsem nelepil tak často bylo vybalancováno tím, že jsem se v lepení stále zlepšoval, nejen v trpělivosti a pečlivosti, ale nakonec i v kreativitě, jak původní model vylepšit. Následuje tedy výčet několika modelů, které zaujímají v mé modelářské minulosti (a resp. tedy i přítomnosti) důležité místo.

Chalupa:

Obrázek Obrázek

První větší model nové generace. Poprvé jsem více přemýšlel o tom, jak bude model vypadat, než o tom, kdy bude hotový. Hrany nařezávané podle pravíta, a dokonce první retuš některých hran.

Zřícenina:

Obrázek Obrázek Obrázek

Další stavbou byla zřícenina - tentokrát jsem si již dal pozor, aby byly kompletně zaretušované všechny hrany.

Zemanský vodní hrádek:

Obrázek Obrázek

Asi nejvíce přelomový model kariéry. Zatímco zříceninu jsem si naskenoval do archivu ani přesně netuším proč, u vodního hrádku už to bylo proto, abych si některé detaily mohl vytisknout znova a udělat je plastické. Nejdůležitější poučení, které jsem si ze stavby odnesl, bylo, že tyto doplňkové díly, respektive jejich hrany, je potřeba retušovat ještě před nalepením, jinak ruka dřív nebo později uklouzne a nabarví podklad.

MPR Ultimate Kostel:


Obrázek Obrázek Obrázek

Původní myšlenka byla postuplně zpracovat celou památokovou rezervaci s detailními úpravami, nakonec zatím zůstalo jen u kostela, a je docela dobře možné, že u něj zůstane i do budoucna. Neboť tím jak stárnu, začínám u modelů hledat stále větší realističnost, a upřímně řečeno, MPR prostě je příliš velký paskvil a mix slohů na to, abych mohl věřit tomu, že by takové místo mohlo skutečně existovat. Ano, baráků vedle sebe může být několik a každý v jiném slohu. Ale to že každý v jiném slohu jsou i jednotlivé segmenty opevnění, tomu prostě uvěřit odmítám. A bohužel počínaje druhou částí autor přestal připouštět existenci osamocených budov, MPR II i MPR III jsou naplánované jako souvislý celek budov.

Co se kostela jako takového týče, úpravy byly prováděny mnohem systematičtěji než na vodním hrádku, na několika místech dokonce ve dvou přídavných vrstvách. Hlavní zkušeností se stavbou bylo zjištění, že u plastických dílů je nutné počítat s nenulovou tloušťkou papíru, což může vyžadovat změnu některých rozměrů dílů, a také, že ať se snažím sebevím, nedařím se mi přesně sladit barvu na původním a nově vytištěném dílu. Došel jsem tehdy k rozhodnutí, že pokud budu stavět nějaký model s úpravami, bude lepší si i původní díly vytisknu znova, a do originálu tedy vůbec nestříhat.
Odpovědět

Zpět na „Pokec, kavárna, hospůdka - obecná diskuze“