Mikromodely 1:250 aneb renesance krabičkových krajinek

Forum pro menší měřítka (1:250 - 1:300)
Odpovědět
JanO
Příspěvky: 1623
Registrován: 24.05.2006 11:38

Eso

Příspěvek od JanO »

Taky budu mít k esu několik výhrad :wink: :
- drobnosti jako koncová světla nebo klimtizace nad stanovištěm (klimu nemá pouze 363.002).
- eso s monobloky snad ani nebylo (jak napsal Zemi).
- nejsem si jist, zda ten "hrb" (kryt ventilátorů) nemá být obráceně.
- ty polopantografy jsou asi nejvíc vidět, hodím takovou vzorovou bokovku a detail pantografu (ten asi není z esa):
Obrázek Obrázek
Teoreticky by střed pantografu měl být nad středem podvozku.
A model, samozřejmě ve třístovce 8) :
Obrázek
- správnému umístění polopantografu jsem se pokusil pomoci otočením kloubem vzad, ale česká esa to tak nemají.
- trochu mě zaskočila konstrukce, kdy se kastle lepí na podvozek jen čely :? . Doháněl jsem to podlepením podélníku tak, aby se mi opřel o krabici podvozku.
- druhý stroj je 363 ze stránek http://www.doprava.unas od Jana Fabiána.
Rawen
Příspěvky: 125
Registrován: 23.12.2008 21:11

Příspěvek od Rawen »

Děkuji vám za připomínky, posílám upravený list. Kola jsou již paprsková a ten pantograf stčilo jen přehodit na zadní část té trojúhelníkové konstrukce. Koukněte a řekněte co a jak, díky.

http://www.mediafire.com/file/upx73pwv3 ... je%203.pdf
JanO
Příspěvky: 1623
Registrován: 24.05.2006 11:38

Detaily

Příspěvek od JanO »

Teď ještě poladit detaily :arrow: :
- krajní světla jsou červená, tedy jen v případě, že loko nemá LED světla.
- 99% loko 363 má na stanovišti klimatizaci - to je ta bedna uprostřed nad stanovištěm. Na modelu možná zaniká v žebrování, ale ve skutečnosti je plochá a přední stranou vyčnívá nad střechu.
- "hrb" je otočen správně, ale ve skutečnosti trochu přesahuje do bočnice na straně oken a na opačné straně je jiný tvar žaluzií.
- na podélníku by ještě mohla objevit výrobní tabulka (uprostřed pod tabulkou s označením řady) a nějaké ty drobné popisy.
- šlo by na čelník doplnit červené a žluté hadice?
Obrázek

Se mi to hezky kecá, když tomu rozumím. Ale zase nepostřehnu případné odchylky na OT nebo T815 :lol: .
Kryshpean
Příspěvky: 11
Registrován: 02.01.2011 12:26

poznámka k military :)

Příspěvek od Kryshpean »

Když vidím jak si vláčkaři hájí reálný vzhled vláčků, tak mi to nedá a musím zmínit několik chyb a nepřesností k vojenské technice.

1. Barva olivová ? Tohle je asi největší "nepřesnost".... Ptal jsem se na to několika (bylo jich docela dost) vysloužilců co třeba s v3skou nebo s 815kou jezdili a Všichni mi řekli, že barva našich strojů byla vždy tmavě zelená nikoliv olivová ! A plachty byly jinou tmavou zelenou. Ale to chyba neni jelikož tam hodili co zrovna měli a nejčastější civilní verze byla právě ta pěkná "žlutá:D". Některý stroje teda byli světlejší kvůli opotřebení .....
PS: Olivová není daleko od pravdy :) je pouze trochu světlejší .....

2. Teď maličkost k V3skám. V3sky se skříňovou nástavbou neměli za kabinou rezervy, ty měli pouze verze s valníkem.

3. Jenom bych měl spíš dotaz než připomínku. Co se týče Tatrovek 815 tak opravdu mě překvapila tvoje verze přední masky .... Já si to teda předělal podle sebe. "Chyba" (v uvozovkách proto že si nejsem uplně tak jistej estli dřív tato verze taky nejezdila, ale spíš ne) je ve stavbě předních "děr u chladiče" (nevim jak bych to jinak napsal :) ) máš je totiš hrozně nevírazný a rozhodně by měli být větší! Jinak co se týče barvení ..... taky bych měl výhrady.

Jako Podklad k mému tvrzení:
http://en.valka.cz/attachments/121/T-815-2_Steelbro.jpg
http://www.starenakladaky.websnadno.cz/ ... _-S5T.html

Jinak tvoje modely sou super :D a máš zájem o některé "fanouškovské modely" resp. Škoda 130, 120 a 105 nebo Škoda 706 :)

mě se to taky hezky kecá ale do vláčků ani ránu :D
složitě to umí každé blbec ;)
Rawen
Příspěvky: 125
Registrován: 23.12.2008 21:11

Příspěvek od Rawen »

Tak chlapi, děkuju za připomínky. Pokud jde o mašinu tak chápu vláčkařský důraz na detail. Jenže je to hodně titěrné a já to chci udržet na takové úrovni aby to bylo přístupné pro co nejvíce lidí. Tím samozřejmě nechci omlouvat své nepřesnosti.
Takže to vezmem popořadě - obarvit světla není problém. Ta bedna s klimatizací - vím o ní ale není to zrovna výrazný výstupek, takže jsem jí nechal jen naznačenou. U hrbu jsem se řídil výkresy, Malý zásah do trupu na boku udělám.
O popisech a tabulkách také vím, ale nezapomeňte, že v tomhle měřítku si ty popisky přečtete jen pokud si maximálně zvětšíte to PDF - na modelu to zaniká i při použití kvalitní tiskárny. Jediný model s těmi železničními popisky je motorák 810 - ten byl totiž zmenšen z verze 1/100 tak jsem mu to tam nechal. ty červený hadice mi nějak upřesni fotkou - nějak jsem nenašel co by to mohlo být:-)

A teď k vojenským - ta barva asi je opravdu hodně světlá a časem bych nejspíš udělal nějaké opravené vydání - i když záleží zas na tiskárně. A také nechci aby v tmavé barvě zanikly detaily. Přebarvení je to nejmenší. Konstrukční upravy by taky šly - Musím si to ale někam zapsat. Stejně tak by šly opravit detaily na tatrovkách - já použil jednu "univerzální kabinu na většinu verzí. Bohužel nejsem odborník na techniku ani železnici a moje mikromodýlky berte spíš jako takové řádění fanouška který si dělá stroje které se mu momentálně líbí a nebo k nim má nějaký vztah ( aniž by si blbec ověřil detaily - ono sehnat taky pořádnou dokumentaci je občas slušnej porod )

Každopádně děkuji a jde li o ty "fanouškovské modely" jsem jednoznačně pro. Házejte to sem, nejlépe v pdf formátu aby se to dalo upravovat.
JanO
Příspěvky: 1623
Registrován: 24.05.2006 11:38

Příspěvek od JanO »

Aha, ta bedna tam je, jen zaniká v žebrování. Vystouplá se dá udělat v rámci tuningu. Popisky jsem nemyslel úplně detailní, ale třeba tu výrobní tabulku nebo brzdné váhy naznačit flekem a trochu tak rozbít jednolitost rámu. Na červené a žluté hadice přikládám foto, samozřejemě by opět stačilo schematické ztvárnění:
Obrázek
Hadice jsou to mezi nárazníky a šroubovkou. Taky je vidět, že čelník ve skutečnosti vypadá trochu jinak.

Jo jsem strašný detailista :D . Jak člověk kouká na esa denně, tak mu na modelu pořád něco chybí. Pro doladění modelu stačí zajít na nádraží, nějakou tu 363 si obejít dokola (třeba i 362, liší se jen tlumiči na podvozku), třeba i s výpisem těchto poznámek a pak jen něco doplnit, o milimetry se už hádat nebudem :wink: .
Uživatelský avatar
Tomas
Site Admin
Příspěvky: 1311
Registrován: 08.04.2006 23:09
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomas »

Honzo, raději Ti nebudeme dávat na posouzení ty 1:87 lokomotivy, co máme :)
JanO
Příspěvky: 1623
Registrován: 24.05.2006 11:38

Příspěvek od JanO »

Už nic neříkám :wink:
Uživatelský avatar
Automaticke_pero
Příspěvky: 490
Registrován: 10.04.2007 21:55
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Automaticke_pero »

...a to jsem se do toho tady nepustil já :wink: :lol:

Typový náčrtek od škodovky moc detailama neoplýval a jestli existuje nějaký lepší výkres běžnýho sériovýho provedení, to ani nevím. Mám doma někde okopírovaný výkres 2. prototypu ze starýho železničáře, ale ten jako jediná mašina svý řady právě neměl klimabednu na střeše (ale byly tam dva kukucky jako na knödelpresse nebo dvojičkách) + pár dalších detailů. Naštěstí fotek je mraky a na prototypech.cz je tahle řada zpracovaná celkem detailně už od roku 2001. Pak ještě byl hodně podrobnej článek v Dráze, toho mám sice jenom půlku, je tam dost solidních informací spíš z provozní a technický oblasti.

Honza O. - eso s kotoučovýma kolama bylo - 363.087, sice to nebyly monobloky, jen klasická technologie disk+obruč...
DIE VERGELTUNGSAFFE!
Nur selten kommt was besseres nach. (Franz Josef Karl von Österreich)
Dominik6692
Příspěvky: 8
Registrován: 11.01.2011 12:45
Bydliště: Strážnice

Příspěvek od Dominik6692 »

Zdravím.. Měl bych dotaz na Rawena... Kdy asi tak vyjdou od nemocnice ty stany a kontejnery?? :wink:
Dominik6692
Příspěvky: 8
Registrován: 11.01.2011 12:45
Bydliště: Strážnice

Příspěvek od Dominik6692 »

Nějak se tu nic neděje :) a moje prace taky stojí čekám na stany a kontejnery :)
Rawen
Příspěvky: 125
Registrován: 23.12.2008 21:11

Příspěvek od Rawen »

To jako chceš říct že toho tady máte málo ? :-) No ty stany už mam přichystaný takže v týdnu se jich dočkáš. Přemýšlel jsem co by tam ještě mohlo být k nim. Nějaká stavba, vybavení nebo něco.
suhob
Příspěvky: 143
Registrován: 08.03.2009 21:20
Bydliště: Stará Turá, SR

Příspěvek od suhob »

ja som si vyrobil administracnu budovu so zakladom vo velitelskom a komunikac. stredisku, spravil som to 2poschodove s jednymi dvermi na kazdom poschodi, potom som si upravil par kontajnerov na chirurgicku ambulanciu, internisticku ambulanciu, wc, lekaren a to je asi vsetko...potom mam par otvorenych dvier k niektorym autam ako T815-7, Iveco LMW, Dingo, mercedes G, OT, V3S-nastavba, plus niektore nastavby... a aj nositka a asi este nieco, ale to si teraz nespominam :D keby bol o nieco zaujem mozem poskytnut :wink: este mam v plane porobit gulomety k jednotlivym vozidlam, ale to este neviem ci pouzijem ak by boli priliz male :evil:
Dominik6692
Příspěvky: 8
Registrován: 11.01.2011 12:45
Bydliště: Strážnice

Příspěvek od Dominik6692 »

Neříkám že je toho málo :) ale už bych si slepil nejaky stan nebo kontejner.. :) auticek uz mam dost :) .. A jo klidne bych uvítal i nejake další budovy :)rozšířil jsem si základnu jeste o jednu podlozku :) a budu rozšiřovat dal.. takže techniky mam moc a budov malo :)
Rawen
Příspěvky: 125
Registrován: 23.12.2008 21:11

Příspěvek od Rawen »

Tak šup, házejte sem soubory, fotky atd. Já bych uvítal ty věci od Suhoba - přiložil bych je k tomu souboru se stany a kontejnery co mam a byla by to celá sada doplňků. Pokud jde o budovy tak jsem teď chvilku zkoušel pár drážních stavbiček. Na ty vojenské bohužel nemam moc podkladů.
Odpovědět

Zpět na „Měřítko 1:250 - 1:300 /více autorů/“